Chaos v evidenciach našich úradov

Autor: Ľubomíra Žáková | 15.3.2018 o 14:35 | Karma článku: 1,76 | Prečítané:  429x

keď je niekto ľahostajný, alebo nedôsledný a neprehlási si trvalé bydlisko, s ľahkosťou môže dostať do problémov tých zodpovedných a prihlásených... 

Je to už pekných pár rokov, čo som sa nasťahovala do svojho terajšieho bydliska. Bývam na najvyššom poschodí a v baráku nemáme výťah. Aké ma však onedlho po presťahovaní čakalo prekvapenie?

Raz do mesiaca mi vyklopkávala na moje dvere stará pani, ktorú som obdivovala, že aj napriek jej sťaženej chôdzi s pomocou barličky, sa jej chcelo vo svojich 70-tich rokoch vychádzať až na tretie poschodie. Zvonček dole pri vchodových dverách nepoužívala, radšej sa prišla porozprávať osobne.

Niekedy dávno bývala táto pani totižto v mojom byte a po jej odsťahovaní tu boli ešte predo mnou prihlásené na trvalé bydlisko ďalšie dve rodiny. Stará pani mala ten problém, že bola veľmi spokojná v tomto byte a že by chcela tu opäť bývať, či si môžme vymeniť byty. Avšak keď som zistila, že býva v našom činžáku o dva vchody ďalej, v takom istom byte ako mám ja, ale na prvom poschodí, nevidela som zmysel v jej požiadavke, lebo ten by bol - keby chcela ísť napr. do menšieho. Samozrejme som sa aj divila, že starý človek by nedbal šlapať v jeho stave o dve poschodia vyššie. Chúďa babku som vždy odbila s tým, že je to všetko zbytočné a nevidím v tom výhodu ani jednej z nás.

 Takto to trvalo niekoľko rokov, veľakrát bola aj babkina námaha márna, pretože som pracovala a málokedy ma našla doma. Ale najväčšie prekvapenie ma ešte len čakalo.

 Jedného dňa mi prišlo predvolanie na mestský úrad, netušila som vôbec, čo sa deje, ale môj byt som mala už v tej dobe odkúpený- takže bol v mojom vlastníctve. Úradníci na mestskom úrade ma oboznámili s tým, že uvedená babka leží v nemocnici, je veľmi ťažko chorá, nemobilná, nič si nepamätá, nemá žiadnych súrodencov, ani deti a jej trvalé bydlisko je na mojej adrese. Takže, ak mám v úmysle ju pripraviť o byt, že sa mi to nepodarí, lebo z nemocnice ju prevezú rovno ku mne domov. A už keď s ňou bývam, čiže máme spoločné trvalé bydlisko, tak sa mám o ňu postarať.

Samozrejme som zostala ako obarená, všetko som im postupne musela povysvetľovať, že babku poznám, že ona má predsa byt v mojom činžáku a presne som im zadala aj jej adresu. Neviem si a ani nechcem predstaviť, ako by som asi dopadla, keby... keby som vôbec nepoznala babku a vôbec by som nevedela, kde vlastne býva. Babku by nemali kde umiestniť, tak by ju dali pravdepodobne mne na zodpovednosť, lebo bohužiaľ, nemala prehlásené trvalé bydlisko. Alebo, kým by sa všetko vyjasnilo a dalo do poriadku a vieme, aké pružné vedia byť slovenské úrady, zrejme by som babku musela mať na starosti ja.

 A rozmýšľam, že v tejto republike by sa mohlo kľudne stať, lebo tu je všetko možné, keby niekto, kto býval ešte pred babkou v jej terajšom byte a tiež by sa neodhlásil z trvalého bydliska, ako sa ona neodhlásila z môjho a poznal by túto problematiku, tak by jednoducho prišiel k jej bytu a mohol by tam veselo bývať. Hm... niekedy by človek svojou ľahostajnosťou mohol určite viac získať, ako svojou poctivosťou.

 A je zaujímavé, ako nás majú úrady podchytených, keď niečo nestihneme načas zaplatiť, to hneď máme upomienky na krku. Ale zrejme v evidencii o trvalých bydliskách majú vo svojich záznamoch pekný chaos. A keď je niekto nedôsledný a neprehlási si bydlisko, ešte môže pekne dostať do problémov tých poctivých-prihlásených.

 Táto osôbka vtedy ani netušila a ja taktiež nie, akú službu mi robí, že za mnou tak často chodí. Teraz som jej vlastne povďačná, že som mala možnosť poznať ju bližšie, lebo ... lebo /síce tiež vďaka nej/ to mohlo dopadnúť všelijako. A pri tomto všetkom, čo sa v minulosti ohľadne môjho bytu udialo, ma napadá myšlienka jednej mojej čitateľky, ktorá napísala - že niekedy sa deje v živote niečo, čo nie je síce v danom momente rozhodujúce, ale výsledok sa zvyčajne prejaví až neskôr.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, o odchode neuvažuje

Nerozumiem, odkiaľ tieto správy pochádzajú, odbil tvrdenia agent Petráš.

Blog Radovana Bránika

Synovia Detvy, Bytes a ďalší z kola von

Ľudia z pozadia firmy BYTES sa v obave z negatívnej publicity ozvali.


Už ste čítali?